Formulir Kontak

Nama

Email *

Pesan *

Cari Blog Ini

Mozliwe Zwiekszenie Doplywu Wody Ze Zbiornika Raciborz Dolny Odra Moze Przekroczyc Stan Alarmowy

Możliwe zwiększenie dopływu wody ze zbiornika Racibórz Dolny. Odra może przekroczyć stan alarmowy

Racibórz Dolny jest największym zbiornikiem wodnym w Polsce. Znajduje się na terenie województwa śląskiego, w powiecie raciborskim.

Zbiornik został wybudowany w latach 1956-1962 w celu zabezpieczenia przed powodziami i zapewnienia wody dla przemysłu i rolnictwa.

Obecnie zbiornik ma pojemność 165 mln m³ i powierzchnię 26,2 km². Średnia głębokość zbiornika to 5,5 m, a maksymalna głębokość wynosi 10,5 m.

Zbiornik Racibórz Dolny jest jednym z najważniejszych zbiorników wodnych w Polsce. Zapewnia on wodę dla około 2 mln mieszkańców województwa śląskiego. Woda ze zbiornika jest wykorzystywana również do nawadniania pól i do celów przemysłowych.

W ostatnich dniach poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny znacznie wzrósł. Jest to spowodowane intensywnymi opadami deszczu, które nawiedziły Polskę w ostatnich dniach.

Obecnie poziom wody w zbiorniku wynosi 104,5 m n.p.m. Jest to stan alarmowy. Jeśli poziom wody wzrośnie jeszcze o 0,5 m, zbiornik będzie musiał być opróżniony.

Opróżnienie zbiornika Racibórz Dolny spowodowałoby katastrofalne skutki dla mieszkańców województwa śląskiego. Woda ze zbiornika jest wykorzystywana do zaopatrzenia w wodę około 2 mln mieszkańców. Opróżnienie zbiornika spowodowałoby przerwy w dostawie wody do wielu miast i wsi.

Opróżnienie zbiornika Racibórz Dolny spowodowałoby również straty dla rolnictwa. Woda ze zbiornika jest wykorzystywana do nawadniania pól. Opróżnienie zbiornika spowodowałoby straty w uprawach.

W celu uniknięcia opróżnienia zbiornika Racibórz Dolny, władze województwa śląskiego zdecydowały o zwiększeniu dopływu wody do zbiornika. Woda będzie pobierana ze zbiornika Goczałkowice.

Zwiększenie dopływu wody do zbiornika Racibórz Dolny pozwoli na utrzymanie poziomu wody w zbiorniku na bezpiecznym poziomie. Pozwoli to uniknąć opróżnienia zbiornika i katastrofalnych skutków dla mieszkańców województwa śląskiego.


Komentar